Zaplanuj swój remont

Aby Twój remont przebiegł szybko i sprawnie, bez zbędnych problemów należy go dobrze zaplanować. Przedstawiamy wskazówki dotyczące przygotowania się do przeprowadzenia remontu mieszkania czy domu.

Od czego zacząć?

Zazwyczaj bardzo dobrze wiemy, które pomieszczenie wymaga remontu lub od którego pomieszczenia zacząć. Jednak nie zawsze wiemy od czego dokładnie rozpocząć remont, aby uniknąć ewentualnych niespodzianek i wszechogarniającego bałaganu. Więc od czego zacząć?Najważniejszy jest  plan.
 

Orientacja w terenie

Idealną sytuacją byłaby taka, w której posiadamy plan mieszkania wraz z zaznaczonymi wszystkimi niezbędnymi informacjami (gdzie przebiegają instalacje hydrauliczna, gazowa, elektryczna; które ściany są ścianami nośnymi; gdzie biegnie komin wentylacyjny etc.). Jeżeli nie jesteśmy w tak komfortowej sytuacji i takiego planu nie posiadamy – należy zrobić rozeznanie i zorientować się, co do powyższego. Dzięki znajomości architektury mieszkania unikniemy na pewno wielu niepotrzebnych frustracji.
 

Zakres remontu

Przed przystąpieniem do remontu zastanówmy się, jaki zakres prac remontowych chcemy dokładnie wykonać. Jeżeli chcemy odświeżyć np. sufity i ściany, nie wpadajmy na pomysł podczas remontu, że przy okazji może jeszcze wymienimy grzejniki czy parapety. Jeżeli wcześniej nie zakładaliśmy takiej opcji, może okazać się, że będą to kolejne pracochłonne i kosztowne zadania, które uniemożliwią nam zakończenie prac w zakładanym terminie i zapanowanie nad budżetem.
 

Harmonogram prac

Jeżeli planujemy współpracę z zewnętrznymi wykonawcami czy dostawcami, warto jest wykonać harmonogram prac – najlepiej w formie tabeli, która zawierać będzie terminy zamówień czy spotkań z wykonawcami. W ten sposób unikniemy nieprzewidzianych luk w wykonywaniu kolejnych prac remontowych.
 

Niezbędne narzędzia

Zaopatrzmy się w narzędzia, które szybko ulegają zniszczeniu (wałki, pędzle, kuwety, papier ścierny, taśmy i folie ochronne). Przydadzą się również narzędzia "codziennego użytku" – młotek, szczypce, wiertarka, kombinerki, śrubokręty, klucz francuski, drabina. Na pewno przyda się także wiaderko. Jeżeli nie mamy w posiadaniu narzędzi specjalistycznych (szlifierka, młotowiertarka, pistolet malarski, pilarka elektryczna itp.) i nie możemy pożyczyć ich od rodziny, czy znajomych – istnieje możliwość wypożyczenia od firm zajmujących się wynajmem takich narzędzi. Warto wcześniej zorientować się, czy w taka firma znajduje się gdzieś w pobliżu.
 

Kolejność prac

Jeżeli chemy wykonać gruntowny remont, który będzie wiązał się np. z przebudową instalacji, ścian czy zrywaniem podłóg – najcięższe prace zaplanujmy na sam początek. W następnej kolejności wykonajmy prace mokre, brudne i ciężkie – takie, które przy wykonywaniu mogą wpływać na uszkodzenie efektów innych prac (czyli np. stawianie ścian, nakładanie tynków, szpachlowanie, konstrukcja sufitów podwieszanych etc.). W dalszej części wykonujmy prace montażowe (np. montaż urządzeń sanitarnych, listew przypodłogowych, włączników i gniazd) i wykończeniowe (malowanie, tapetowanie).