Tapeta na ścianę

Tapety znów królują na ścianach naszych wnętrz. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.

Na rynku dostępnych jest wiele wzorzystych tapet - graficznych, kwiecistych, komiksowych... Jednak wybierając tapetę to nie wzorem powinniśmy się kierować, a rodzajem tapety.
 

01 tapety papierowe

Najbardziej popularne, ale również najtańsze, to tapety papierowe, jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Niestety tapety te są najmniej trwałe, mogą na nich pozostaś ślady usuwania plam czy kurzu. Dostępne są tapety papierowe pokryte powłoką ochronną (np. lakierem) – wtedy mamy do czynienia z bardziej trwałymi tapetami zmywalnymi. Tapetę kupisz w rolce, zazwyczaj o szerokości 53 cm i długości około 10 metrów, ale możesz kupić ją także w metrach kwadratowych.
 

02   tapety winylowe

W pomieszczeniach o dużej wilgoci lepiej sprawdzą się tapety winylowe (są to tapety papierowe pokryte powłoką z tworzywa sztucznego; posiadają podkład z papieru albo tkaniny) – z powodzeniem można stosować je na przykład w kuchni czy w łazience. Są odporne na wodę i ogień. Trzeba się jednak liczyć z większym kosztem, niż w przypadku tapety papierowej (od około 30 zł za rolkę).
 

03  tapety z podkładem flizelinowym

Najłatwiejsze w położeniu są tapety z podkładem flizelinowym od spodu (podkład z włókien sztucznych) – wzmacnia on wytrzymałość tapety, dzięki niemu unikniemy urywania się i zniszczenia tapety podczas przyklejania. Bardzo dobrze kryją nierówności na ścianie, wyciszają dźwięki.Różnicą jest sposób przyklejania tapety – w tym przypadku klejem smaruje się ścianę, natomiast tapeta pozostaje sucha. Cena za rolkę wynosi od około 40 zł.
 

04  fototapety

Na rynku dostępne są również fototapety – ich podłoże to flizelina lub papier; wzór wykonany jest na papierze satynowanym, lateksowym pokrytym laminatem, folii winylowej albo samoprzylepnej. Możliwe jest wykonanie na niej faktury (np. płótno, piasek). Dostępne są w gotowych formatach (np. do zastosowania nad blatem kuchennym) lub w dowolnym wymiarze. Ich cena waha się w okolicach od 60 zł - 200 zł/m2. Cena znacznie wzrasta, jeżeli zdecydujemy się na wykonanie fototapety na podstawie własnej grafiki (od 300 zł do 1000 zł).
 

05  tapety tekstyle

Tapety tekstylne są jednymi z najdroższych tapet. Wykonane są na bazie włókien naturalnych (len, jedwab). Tańsze z nich produkuje się z włókien polipropylenowych albo wiskozowych. Ich podłoże stanowią flizelina (najczęściej) lub papier. Koszt takiej tapety może sięgnąć nawet 300 zł/m2.