Praktyczne wskazówki dotyczące malowania

Chociaż malowanie nie jest skomplikowaną czynnością - czasami nie udaje się nam osiągnąć zamierzonego efektu. Przedstawiamy praktyczne wskazówki, które pomogą wyeliminować kilka błędów.

Jak dobrać odpowiednią ilość farby do powierzchni?

W pierwszej kolejności należy obliczyć malowaną powierzchnię – ilość metrów kwadratowych, które musimy pokryć farbą (wysokość x szerokość powierzchni). Następnie należy przyjrzeć się opakowaniu farby na sklepowej półce – na każdym z nich umieszczona jest informacja o wydajności farby, czyli ilości metrów kwadratowych, które mogą zostać pokryte przez litr farby. Często jednak zdarza się tak, że ilość zakupionej farby nie wystarcza do pokrycia całej powierzchni – dlatego należy zorientować się jeszcze przed zakupem, czy w razie potrzeby będzie można nabyć dodatkowe litry farby w wybranym kolorze. 

Zachęcamy do skorzystania z darmowego kalkulatora zużycia farby dostępnego w naszym serwisie!
 

W jakim miejscu przechowywać farbę?

Powinno być to pomieszczenie ciepłe (od 0ºC do maksymalnie 30ºC) i suche. Mocne wahania temperatury mogą doprowadzić do zmiany konsystncji farby, a w efekcie jej zniszczenie. Wilgoć z kolei może przyczynić się do zardzewienia puszki – a kolor farby z domieszką rdzy na ścianie nie będzie prezentować się najlepiej. Farbę nalezy przechowywać w zaciemnionym miejscu, aby nie zmieniła swoich właściwości pod wpływem światła.
 

Czy pozostawiać resztki farby do poprawek?

Oczywiście, chociaż każda farba ma swoją datę przydatności do użycia, więc niezbędne poprawki uszkodzeń należy wykonać jak najszybciej. Po upływie czasu przydatności farba może się rozwarstwić lub zwarzyć lub pozostawiać smugi czy przebarwienia, dlatego nie ma sensu przechowywać jej przez długie lata.
 

Jak wymieszać farbę przed malowaniem?

Najlepiej jest to wykonać drewnianym narzędziem (łyżka, listewka). Należy pamiętać, że farbę trzeba zawsze wymieszać – zarówno stare zapasy, jak i nowo zakupioną. W ten sposób zadbamy o dokładne połączenie wszystkich składników, usuniemy ewentualne grudki czy kożuch. Nie mieszajmy farby potrząsając puszką – możemy doprowadzić do napowietrzenia farby, co może pogorszyć jej jakość, a w ten sposób i tak nie dotrzemy do najgłębszej warstwy farby, która znajduje się na dnie pojemnika.
 

Jak nabierać farbę na wałek?

W pierwszej kolejności trzeba przelać farbę do kuwety. Następnie należy zanurzyć wałek w farbie do całkowitego nasiąknięcia. Nadmiar farby należy zdjąć poprzez  przyciśnięcie wałka do ażurowej powierzchni kuwety, zwracając szczególną uwagę na brzegi wałka – by uniknąć zacieków z farby podczas jej nakładania na powierzchnię.
 

Jak zabezpieczyć farbę do przechowywania?

Należy wyczyścić dokładnie krawędzie pojemika z farbą i pokrywki. W dalszej kolejności dobrze jest włożyć folię pod pokrywkę i zamknąć opakowanie, dobrze dociskając pokrywkę, a brzegi zakleić taśmą malarską. Farbę powinno przechowywać się odwracając dno pojemnika do góry, z tego względu zabezpieczenie powinno być szczelne. Ewentualnie można przelać ją do czystego słoika i umieścić w ciemnym miejscu.