Nowoczesne odpływy

Odpływy zrewolucjonizowały sferę brania wygodnego natrysku. Przeczytaj, jakie są zalety montowania odpływów w kabinie prysznicowej.

Rozwiązanie, jakim jest odpływ podłogowy lub ścienny montowany w kabinie prysznicowej, znajduje coraz więcej zwolenników. Dlaczego?

Przede wszystkim dlatego, że jest to rozwiązanie praktyczne i bezpieczne, a zarazem estetyczne. Wyeliminowanie popularnych brodzików i stosowanie odpływów jest wygodne szczególnie dla małych dzieci i seniorów – unikną oni niebezpiecznych sytuacji i niefortunnych upadków spowodowanych zahaczeniem stopą podczas np. wychodzenia z brodzika. Montuje się dwa rodzaje odpływów: ścienny oraz podłogowy.

Odpływ ścienny instalowany jest na ścianie, tuż przy podłodze. Idealnie sprawdza się w łazience, gdzie wykluczone jest zamontowanie odpływu podłogowego ze względu na niewystarczającą grubość stropu i posadzki lub ze względu na ogrzewanie podłogowe. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności przebudowy łazienki – nie trzeba bowiem naruszać powierzchni ułożonej już podłogi.

Odpływ podłogowy wymaga zamontowania do jednej linii wraz z materiałami wykończeniowymi. W zestawie odpływowym znajdują się takie elementy jak syfon i maskownica. Wymiary maskownicy to najczęściej od 8 cm do 15 cm, na rynku dostępne są również maskownice o regulowanych wymiarach. Wymaganiem dla zastosowania takiego zestawu jest grubość stropu i podłogi – musi pozwolić ona na pomieszczenie syfonu, a na powierzchni może być widoczna wyłącznie maskownica. Jeżeli wybierzemy maskownicę, którą można pokryć płytkami, stanie się ona prawie niewidoczna na wykończonej podłodze. Wyróżnia się dwa rodzaje odpływu podłogowego: liniowy – w kształcie podłużnego prostokąta, który najlepiej jest montować przy wejściu do kabiny prysznicowej i punktowy o kształcie najczęściej kwadratu lub koła – montowanego najczęściej na środku kabiny prysznicowej.