Meble z palet drewnianych - o czym należy pamiętać konstruując meble

Przedstawiamy wskazówki jak przygotować drewno, by cieszyć się jak najdłużej meblami z europalet.

Europalety idealnie sprawdzą się w przeróżnych konstrukcjach - możemy stworzyć z nich zarówno oryginalne łóżko sypialniane, jak i meble ogrodowe. W przypadku mebli, które docelowo będą stały w mieszkaniu, nie ma konieczności zabezpieczania ich przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, ale jeżeli przeznaczeniem mebli ma być ogród, taras czy balkon - warto zadbać o takie zabezpieczenie, aby sieszyć się jak najdłużej trwałością mebli. 

Europalety mają wymiary 120 cm x 80 cm, zrobione są z drewna odpadowego. Wybierając europalety na każdy mebel (zarówno ten, który ma stać we wnętrzu, jak i ten ogrodowy) należy zwrócić uwagę, by drewno było jasne, nieposiniałe i bez śladów uszkodzeń przez szkodniki, a listewki były bez widocznych ubytków. Drewno powinno być suche i jasne.

Każdą paletę z osobna należy wyczyścić i oszlifować. Do tego celu najlepiej sprawdzi się szlifierka, ale przyda się też papier ścierny. Szlifierką czyścimy całą zewnętrzną powierzchnię europalety, a papierem ściernym wszystkie miejsca trudno dostępne. Aby oczyścić europlalety z pyłu powstałego po szlifowaniu można użyć odkurzacza, gęstego pędzla lub szczotki. Tak przygotowane drewno nadaje się do wstępnej impregnacji.

Jeżeli meble z palet będą stały na otwartym powietrzu, narażone na deszcz, wilgoć i zalegania śniegu – aby dłużej cieszyć się pięknymi meblami nie wolno pominąć etapu impregnacji drewna. Impregnat zabezpieczy europalety również przed szkodnikami. Należy pamiętać, że impregnat nakłada się wzdłuż słojów drewna.

Następnie można zastosować lakierobejcę „2w1” - przeznaczoną do dekoracyjnego i ochronnego malowania przedmiotów drewnianych i drewnopochodnych. Nadaje ona eleganckie satynowe wykończenie, podkreślając naturalne słoje drewna. Dodatkowo lakierobejca jest odporna na działanie promieni UV i deszcz. Przed nałożeniem lakierobejcy należy dokładnie wstrząsnąć pojemnikiem. Nakłada się ją dokładnie wzdłuż słojów drewna. Zazwyczaj litr lakierobejcy wystarcza na pomalowanie 10 -12 m2 drewna. Następną warstwę nakłada się po 2-3h, po 4h od nałożenia lakierobejcy palety są całkowicie suche i można przystąpić do budowania mebli. Aby uzyskać głęboki efekt kolorystyczny można pomalować drewno dwiema lub trzema warstwami lakierobejcy. Przed malowaniem, dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego poprzednią warstwę lakierobejcy można przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym (nr 180).