Lawenda - uprawa i pielęgnacja

Wskazówki dotyczące wysiewu, uprawy i pielęgnacji lawendy.

Lawenda jest rośliną zimozieloną. W Polsce do uprawy nadaje się tylko kilka odmian lawendy, te, które są odporne na mróz (np. Hidcote, Francuska). Zastosowanie znajduje na tarasach, balkonach, skalniakach i rabatach, bardzo ładnie prezentuje się w doniczce. Posiada ozdobne listki mieniące się na srebrno oraz zebrane w kłosy fioletowe kwiaty. Jest rośliną niezwykle ozdobną, a przy tym niezbyt wymagającą jeżeli chodzi o pielęgnację i uprawę, dlatego chętnie sadzona jest przez ogrodników w przydomowych ogrodach. Lawenda zaczyna kwitnąć w czerwcu i kwitnie aż do października. Może urosnąć nawet do wysokości 50 cm. Niestety z powodu swojego zapachu potrafi zwabić do siebie różne owady latające, takie jak trzmiele i pszczoły, ale za to odstrasza komary i mszyce.

 

Gleba

Lawenda potrzebuje dobrze zdrenowanej, przepuszczalnej gleby i nasłonecznionego miejsca. Jeżeli gleba w ogrodzie jest mało przepuszczalna należy zapewnić jej przepuszczalność (poprzez na przykład umieszczenie w dołku w miejscu sadzenia kamieni). Lawenda nie lubi podmokłego terenu oraz miejsc narażonych na silne wiatry.

 

Przycinanie i pielęgnacja

Lawendę należy regularnie przycinać. W pierwszym roku od zasadzenia młode rośliny skraca się aż o połowę - dzięki temu wypuści ona bardzo dużo młodych pędów. W okolicy marca lub kwietnia powinno wykonać się przycinanie zagęszczające - usunąć uszkodzone gałązki, a pozostałe pędy przyciąć nadając roślinie regularny, krzaczasty kształt. Dzięki temu zapewnimy wzrastanie nowych pędów. Lawendę przycina się corocznie, aby za bardzo nie zdrewniała. Rośliny wtedy będą gęste, a tym samym nie będą podatne na szkodliwe działanie śniegu. Aby krzew miał piękny kształt należy go regularnie przycinać.

Lawendę należy każdego roku wiosną nawozić kompostem na wysokość około 2 cm, a jesienią dół rośliny warto przykryć słomą albo suchymi liśćmi, następnie po pierwszych przymrozkach okryć stroiszem.

 

Wskazówki

Lawendę sadzi się w odstępach co 30-40 cm. Rośliny kiełkują najlepiej jeżeli na jej nasiona zadziała niska temperatura – z tego względu można wysiać ją na jesień prosto do gruntu, ale miejsce wysiewu trzeba zabezpieczyć przed przymrozkami. Można ją również wysiać wczesną wiosną pamiętając o tym, żeby wcześniej schłodzić nasiona. Lawendę zbiera się do suszenia jeszcze przed całkowitym rozwinięciem kwiatów.

Uprawa doniczkowa lawendy, nie odróżnia się od uprawy w ogrodzie, a jest nawet dużo prostsza - nie ma konieczności częstego jej pielenia, a dodatkowo możemy ją dowolnie komponować i zmieniać jej umiejscowienie.