Kilka słów o oświetleniu

Przed nami wybór źródeł światła - przedstawiamy Wam kilka informacji dotyczących oświetlenia.

Rodzaje oświetlenia

01  Oświetlenie ogólne (podstawowe)

Światło to jest odpowiednikiem światła dziennego, więc jego przeznaczeniem jest rozświetlenie całego pomieszczenia, w celu swobodnego poruszania się po nim. 

02  Oświetlenie miejscowe 

Jest uzupełnieniem światła dziennego, doświetlając miejsca, które stanowią miejsce pracy (blat w kuchni, biurko, stół w salonie) lub wypoczynku (sofa, fotel). 

03  Oświetlenie dekoracyjne

Eksponuje detale w pomieszczeniu - umieszczane jest najczęściej nad elementami, które chcemy wyróżnić np. obrazy. Takie oświetlenie popularne jest w postaci np. taśmy led.
 

Źródła światła

01  Ledowe diody elektroluminescensyjne

Są najtrwalszym źródłem światła, znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Dostępne są w postaci lamp punktowych, taśm oraz paneli. Trwałość oświetlenia podawana przez producentów wynosi zazwyczaj około 100 000 godzin pracy (w przeliczeniu jest to około 20 lat) zakładając, że będzie ono uruchomione średnio 4 godzinny dziennie. Są najbardziej energooszczędne - w porównaniu tradycyjna żarówka ma żywotność stukrotnie niższą. Są odporne na wstrząsy, nie zużywają się pomimo częstego włączania i wyłączania, nie emitują dużej ilości ciepła. Istotne jest, że w diodach ledowych nie stosuje związków rtęci oraz to, że mogą emitować najbardziej zdrowe dla oczu białe, ciepłe światło.

02   Świetlówki kompaktowe

Są wydajniejsze, niż tradycyjne żarówki - dla uzyskania takiego takiej samej ilości światła potrzebują około pięć razy mniej energii i są o dzięsieć razy bardziej trwałe (dużo mniej wrażliwe na zmiany napięcia). Niestety ich żywotność skraca częste włączanie ich i wyłączanie, potrzebują też trochę czasu do pełnego rozświetlenia.
03   Żarówki halogenowe

Potrafią emitować o 100% więcej światła, niż tradycyjne żarówki. Dają białe światło, którego intensywność nie zmniejsza się podczas użytkowania. Idealnie sprawdzają się w miejscach, które wymagają silnego doświetlenia. Nie są jednak tak energooszczędne jak diody czy świetlówki.

04   Tradycyjne żarówki

Ich produkcja zakończyła się z we wrześniu 2012 roku decyzją Komisji Europejskiej - są wycofywane z użytku domowego ze względu na redukcję emisji dwutlenku węgla, jak i energooszczędności.