Jaką farbę wybrać?

Zasada jest prosta – im wyższa jakość farby, tym dłużej cieszyć się będziemy trwałością koloru. Ale oprócz jakości ważny jest rodzaj farby. Jakie mamy do wyboru?

01 Farby emulsyjne (dyspersyjne)

To najbardziej popularne farby do wnętrz. Rozprowadza się je w łatwy sposób, szybko wysychają, dobrze kryją, są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i paroprzepuszczalne ("oddychające"). Podczas malowania nie jesteśmy narażeni na działeni szkodliwych związków, ponieważ substancją rozcienczającą jest woda. Są trwałe, ponieważ w swoim składzie zawierają żywice akrylowe, winylowe lub lateksowe. Ściany pokryte farbami emulsyjnymi można w łatwy sposób czyścić – na sucho albo na mokro (w zależności co jest spoiwem użytym podczas procesu produkcji).

02   Farby akrylowe

Są paroprzepuszczalne, dobrze kryją tworząc na malowanej powierzchni gładką powłokę. Ich zastosowanie sprawdza się przy powierzchniach betonowych, tynkowanych, z tworzyw sztucznych, drewnianych, gipsowych. Zdają egzamin również przy pokrywaniu niewielkich rys.

03   Farby lateksowe

Na malowanych powierzchniach tworzą gładką, paroprzepuszczalną i elastyczną powłokę. Nie płowieją i są w wyższym stopniu odporne na zmywanie, niż farby akrylowe. Szczególnie polecane są w pomieszczeniach często użytkowanych takich jak kuchnia czy łazienka lub pokój dziecinny. Trwałość ich koloru szacowana jest nawet na 8 lat.

04   Farby winylowe

Tworzą gładką powłokę, ale są słabo paroprzepuszczalne i mają tendencję do szybkiego brudzenia się. Na szczęście łatwo je umyć. Są wykorzystywane najczęściej do malowania kuchni lub łazienki – pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

05   Farby mieszane

Nazwę zawdzięczają swojemu składowi, ponieważ łączą właściwości dwóch różnych rodzajów farb. Najbardziej popularne z nich, to fabry akrylowo-lateksowe. Powłoki są bardzo odporne na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, elastyczne, nie są paroprzepuszczalne. Można poddawać je wielokrotnemu myciu. Są polecane do malowania kuchni i łazienki.

Zachęcamy do skorzystania z darmowego kalkulatora zużycia farby dostępnego w naszym serwisie!