Jak wybrać sofę idealną?

Czym sugerować się przy wyborze sofy? Przeczytajcie, jak dobrać sofę idealną.

Pierwszym krokiem przed wyborem sofy jest dokładne zmierzenie przestrzeni, w której ma stanąć mebel. Należy uwzględnić około 90 cm wolnego miejsca przed nim, tak żeby można było się swobodnie poruszać. 

Jeżeli chodzi o umieszczenie sofy w pomieszczeniu zazwyczaj umiesza się je w centralnym punkcie salonu, jednak należy zastanowić się w jaki sposób najbardziej lubimy spędzać czas. Jeżeli wolny czas poświęcamy na rodzinne seanse filmowe najlepszym miejscem dla kanapy będzie to w pobliżu telewizora. Jeżeli zaś chętnie spędzamy czas na czytaniu książek czy spoglądaniu na zieleń rozciągającą się na zewnątrz - idealnym miejscem dla sofy będzie to obok dużego okna czy balkonu. 

Przy wyborze sofy zwróćmy uwagę na liczbę potencjalnych użytkowników - unikniemy problemu zbyt małego mebla na pomieszczenie wszystkich członków rodziny. Kanapa dwuosobowa powinna mieć minimum 120 cm powierzchni i 60 - 90 cm głębokości. Jednak należy pamiętać, że zbyt obszerna i zbyt miękka kanapa może okazać się niewygodna - będziemy się na niej zapadać i może być ciężko z niej wstać, zwłaszcza niższym lub starszym osobom. Warto rozpatrzyć zakup kompletu mniejszych sof lub zdecydować się na mebel modułowy.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami mniejszych metraży warto zwrócić uwagę czy sofa posiada moduł, który umożliwia przechowywanie (zazwyczaj jest to pojemnik na pościel) - dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce do zagospodarowania. W przypadku mniejszych metraży warto zastanowić się również czy sofa powinna być wyposażona w miejsce do spania - umożliwi nam tym samym rezygnację z pozostałych "sypialnianych" mebli.

Ważnym elementem jest wypełnienie oraz tapicerka sofy. Im bardziej sprężyste i trudno odkształcalne wypełnienie, tym zachowana dłuższa żywotność i idealny wygląd mebla. Co do tapicerki zaś, należy wziąć pod uwagę odporność na ścieranie (grubość nitki) i łatwość w czyszczeniu (w salonach meblowych istnieje możliwość wyboru tkanin o właściwościach łatwo zmywalnych w szerokiej gamie kolorystycznej oraz o przeróżnych fakturach i gramaturach). Często wybieranym rozwiązaniem są także zdejmowane pokrowce - opcja znacznie ułatwiająca utrzymanie tapicerki w nienagannej czystości.