Jak wybrać dobry materac

Dobrze dobrany materac to zapewniony najwyższy komfort snu. Sprawdźcie co warto o nim wiedzieć przed zakupem.

W materacu najważniejsze jest to, co niewidoczne gołym okiem, czyli jego wnętrze. Na rynku dostępne sa materace z różnymi rodzajami wypełnienia.

01 Z pianki wysoko- i termoelastycznej

Materace te dopasowują się do kształtu ciała i stanowią bardzo dobre podparcie dla kręgosłupa. Są lekkie, oddychające i nie pochłaniają wilgoci. Dzięki takim właściwościom zapewniają bardzo dobry komfort snu. Można je kupić z wypełnieniem w postaci 100% pianki wysokoelastycznej albo z obu pianek - zewnętrzną powłokę stanowi pianka termoelastyczna, wewątrz natomiast znajduje się pianka wysokoelastyczna.

02  Lateksowe

Ich wkład, to połączenie kauczuku (lateksu) i materiałów syntetycznych. Cechą takich materasy jest ich wysoka elastyczność, odporność na zniekształcenia i wytrzymałość. Nadają się dla alergików - nie uczulają i są antybakteryjne.

03  Bonnellowe (sprężynowe)

Są najtwardszymi materacami. Sprężystość materacy jest uzależniona od siły, która na nie naciska - duży nacisk powoduje duży opór sprężyny (i odwrotnie - lekki nacisk powoduje jej mały opór). Dostępne są materace sprężynowe, w których sprężyny są ze sobą połączone - w takim przypadku nacisk przenosi się na inne części materaca. Materace sprężynowe są bardzo wygodne, ale nie powinny na nich spać osoby z chorobami kręgosłupa.

04  Kieszeniowe

Dostępne są także materace sprężynowe - kieszeniowe, czyli takie, w których każda sprężyna opakowana jest w "kieszonkę" z materiału i pracuje niezależnie (nie jest połączona z pozostałymi sprężynami). Dzięki takiemu rozwiązaniu ucisk jednego miejsca na materacu nie powoduje przeniesienia nacisku na obszar wokół miejsca ucisku. Materace te bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała, polecany jest dla osób ze schorzeniami kręgosłupa.

Wybierając materac zwróćmy dodatkowo uwagę na stelaż - poprawia jakość snu, ponieważ zwiększa elastyczność materaca, a także zapewnia jego dodatkową wentylację. Na uwagę zasługują stelaże z regulacją, pozwalającą na ustawienie dogodnej dla nas pozycji - podniesienie strefy dolnej (relaks dla zmęczonych nóg) lub górnej (opcja przydatna podczas czytania książek czy oglądania telewizji).