Kondygnacje budynku - na ile się zdecydować? Domy najbardziej popularne w naszym kraju

Odpowiadamy jakie projekty budynków jednorodzinnych cieszą się największym zainteresowaniem.

W naszym kraju najbardziej popularne są projekty domów posiadających poddasze użytkowe, ewentualnie domów parterowych. Domy parterowe stawia się dużo łatwiej, ponieważ nie ma konieczności konstruowania mocnych stropów i schodów. Są one wygodniejsze w użytkowaniu - łatwiej się po nich poruszać, nie ma konieczności wspinania się po schodach, co na pewno jest zaletą, gdy mieszkają z nami małe dzieci albo osoby starsze czy niepełnosprawne.

Niestety domy parterowe mają swoje minusy - jest nim na przykład duża powierzchnia podłogi w gruncie, dużo większe fundamenty, większa powierzchnia dachu. Problem stanowić może również duża powierzchnia zabudowy - z tego względów wiele osób wybiera opcję domu z poddaszem użytkowym lub piętrowego, zwłasza posiadacze działek o mniejszej powierzchni. 

Jednak domy piętrowe lub z poddaszem użytkowym także mają swoje wady. Domy te są niestety droższe w budowie, ponieważ bardziej kosztowne jest wykonanie stropów. Niezbyt komfortowe są też skosy na górnej kondygnacji, które nie dość, że zmniejszają powierzchinę użytkową, to dodatkowo stanowią utrudnienie w zagospodarowaniu przestrzeni - chociaż niektórzy uważają, że skosy nadają pomieszczeniu oryginalny wygląd. W domu kondygnacyjnym istotnym aspektem jest również miejsce położenia schodów. Zazwyczaj znajdują się one w korytarzu albo wydzielonej klatce schodowej - jednak takie rozwiązanie wymaga dysponowaniem specjalnie przeznaczoną, dodatkową przestrzenią, a nie każdy może sobie na to pozwolić (potrzebne jest około 10m2 powierzchni). Dlatego częstym rozwiązaniem jest umieszczanie schodów w salonie, aby zaoszczędzić miejsce. Jedni uważają to za zaletę, gdyż ozdobne schody stanowić mogą przepiękną dekorację salonu, inni zaś twierdzą, że stanowią one utrudnienie w zagospodarowaniu miejsca w salonie.