Hortensja ogrodowa, bukietowa - uprawa i pielęgnacja

Hortensje to niezwykle okazałe rośliny, które zdobią przydomowe ogrody. Poznaj najpopularniejsze odmiany i przeczytaj jak je pielęgnować.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa jest niezwykle popularna głównie ze względu na przeogromne kwiatostany, którymi pięknie zakwita. Hortensja kwitnie przez okres całego lata, aż do jesieni. Bardzo często rośnie jako soliter, ale także umieszczana jest w kompozycjach wraz z innymi roślinami. Hortensja ogrodowa może osiągnąć nie lada wysokość, bo aż do półtora metra. Jej liście są kształtu owalnego, są gęsto umieszczone na łodydze - zwykle ciemnozielone, ale u niektórych gatunków mogą przebarwiać się na jasno. Zakwita na początku lata, a okres kwitnienia trwa aż do pierwszych przymrozków. Kolory kwiatostanu to najczęściej biel, róż i błękit w przeróżnych odcieniach. 


Gleba

Wymagania co do gleby, na której rośnie hortensja, są wysokie - gleba musi być żyzna i próchnicza. Gleba gliniasta i ciężka jest źle tolerowana. Powinna być kwaśna (pH pomiędzy 4,5 a 5,5). Jeżeli liście mają kolor jasnozielony lub żółty powinien to być dla nas sygnał, że gleba ma zbyt zasadowy odczyn. Wówczas do gleby powinno wzbogacić się torfem ogrodniczym, który jest kwaśny. Hortensja ogrodowa najlepiej znosi półcień, natomiast dużo lepiej kwitnie w miejscach nasłonecznionych. Przy uprawie hortensji ważnym czynnikiem jest jej dobre nawadnianie gleby, zwłaszcza w okresie bezdeszczowym, a także ściółkowanie, co dodatkowo wspomaga utrzymanie wilgoci w glebie. 


Co zrobić gdy hortensja nie kwitnie?

Hortensja może zakwitać dwojako: na pędach zeszłorocznych oraz na pędach tegorocznych. Hortensja ogrodowa zawiązuje pąki w okresie drugiej połowy lata, natomiast kwitnie dopiero latem roku następnego. Jednak często zdarza się, że jednak nie zakwita. Dzieje się tak dlatego, gdyż często na skutek przymrozków marzną jej wierzchołki albo całe pędy, które mają już zawiązane pąki kwiatowe. Niestety pędy tych roślin nie są na tyle zdrewniałe, a pąki nie są wyposażone w twarde łuski, aby ochronić się przed mrozem. Co prawda na wiosnę mogą wyrosnąć bujne młode pędy, ale będą one pozbawione już pąków kwiatowych, a rośliny nie będą kwitły. Jeżeli chcemy żeby nasze hortensje pięknie kwitły, należy ochronić je przed przemarznięciem. Skuteczną ochronę można uzyskać poprzez podsypanie hortensji liśćmi, korą lub torfem na poziomie 20 - 30 cm, a następnie przykryć ją stroiszem (gałęziami roślin iglastych). Przy większych przymrozkach należy owinąć się rośliny dodatkowo papierem. 

Kolejną przyczyną braku kwiatów u hortensji mogą być też błędy w zakresie przycinania pędów rośliny. Należy pamiętać, że hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego jeżeli usuniemy zdrewniałe pędy hortensji z związkami kwiatowymi - roślina już nie zakwitnie w bieżącym roku. Dlatego pędów hortensji ogrodowej nie usuwa się w ogóle. Można przyciąć jedynie pędy przemarznięte po zimie, na których i tak już nic nie zakwitnie oraz kwiatostany, które już przekwitły.

Należy również pamiętać o tym żeby hortensje obficie nawozić. Powinna mieć pod dostatkiem azotu, fosforu, magnezu oraz żelaza - wtedy będziemy mieli gwarancję, że pąki kwiatowe będą się pięknie tworzyć (do nawożenia dla hortensji można zastosować specjalne mieszanki).


Jak zmienić kolor kwiatostanu?

Najpierw należy wspomnieć o tym, że zmienić możemy kolor jedynie różowych i niebieskich kwiatów. Nie ma możliwości zmiany koloru kwiatostanów białych.

Aby tego dokonać należy dostosować odczyn kwasowy ziemi, na której rośnie hortensja. Jeżeli gleba jest zasadowa - kwiaty będą kwitły w odcieniach czerwonym lub różowym. 
Jeżeli gleba jest zakwaszona – kwiaty będą niebieskie. 

Zakwasić glebę możemy siarczanem amonu lub potasu, albo możemy podlewać hortensję roztworem ałunu glinowego lub potasowego. Dobrze jest też posypać glebę wokół hortensji torfem lub kompostem korowym.

Aby gleba była zasadowa należy zastosować nawozy zasadowe, które zawierają w składzie wapń lub magnez. Odczyn pH gleby nie powinien przekraczać jednak wartości 6,2, w przeciwnym wypadku doprowadzimy do chlorozy liści – liście przebarwią się na żółto, następnie uschną i opadną. Aby kontrolować pH gleby najlepiej wyposażyć się w kwasomierz.
 

Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa może osiągnąć wysokość do dwóch metrów. Zaletą hortensji ogrodowej jest jej wysoka odporność na przemarznięcia oraz mniejsze wymagania, co do gleby, na której rośnie. Hortensja bukietowa zakwita na biało, ale gdy przekwita zabarwia się na różowo. Jej kwiatostany mają formę stożków. Hortensja bukietowa jest ceniona też dlatego, że swoje pąki zawiązuje na pędach tegorocznych (takich, które powstały w roku jej kwitnienia). Dzięki temu nie jest narażona na przemarznięcia i jest bardzo wytrzymała na niskie temperatury. Hortensji bukietowej nie trzeba zimować stosując specjalne okrycia, można jedynie zabezpieczyć ją zimą poprzez usypanie kory dookoła rośliny, próchnicznej ziemi albo trocin. Najlepiej rośnie w półcieniu, ale dobrze kwitnie również na stanowisku słonecznym. 

  


Gleba

Gleba powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. PH gleby powinno być kwaśne lub lekko kwaśne. Hortensja bukietowa nie toleruje gleby podmokłej, zimnej i gliniastej. W miejscu posadzenia rośliny najlepiej usypać jest kwaśny torf albo kompost. Rośliny te są bardzo wrażliwe na suszę, dlatego należy pamiętać, aby w tym czasie ją obficie podlewać - raz w tygodniu dużą dawką wody (około 10-15 litrów na jeden okaz).

Hortensja bukietowa jest rośliną bardzo szybko wzrastającą, dlatego należy ją systematycznie nawozić – comiesięcznie, najlepiej gotowymi mieszankami wieloskładnikowymi (które w swoim składzie zawierają mikro- i makroskładniki). Należy pamiętać, żeby nawóz rozsypywać równomiernie wokół rośliny, najlepiej łącząc go wyściółką. 
 

Przycinanie

Cięcie krzewów należy rozpocząć pod koniec marca albo na początku kwietnia. Powinno wykonać się je na pędach wytworzonych w roku, w którym zakwitły. Młode rośliny przycina się na wysokości 4-5 pąka (powstaną z nich pędy zakończone bogatymi kwiatostanami). Nie przycina się tylko najgrubszych pędów. Cienkie pędy przycina się całkowicie, ponieważ nieprzycięte wytworzą bardzo małe kwiatostany. Jeżeli roślina jest już starsza, należy ją odmłodzić poprzez przycinanie każdego roku najstarszych pędów, zaraz przy szyjce korzeniowej - dzięki temu pędy te zostaną zastąpione świeżymi, młodymi pędami. Należy pamiętać żeby miejsca po przycięciu odpowiednio zabezpieczyć  - w tym celu stosuje się często środki takie jak Santar lub Funaben. Cięcie starszych roślin powinno wykonać się nad 2-3 pąkiem na zeszłorocznych, ale jednorocznych pędach.