Borówka amerykańska - wskazówki dotyczące uprawy

Owoce borówki amerykańskej mają niezwykłe właściwości zdrowotne. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące jej uprawy.

Borówka amerykańska, inaczej zwana wysoką (może wyrosnąć do wysokości nawet dwóch metrów) jest odporna na mróz - temperatura, która może zaszkodzić jej kwiatom wynosi poniżej minus 7 stopni Celsjusza. Jej owoce charakteryzują się zielo-białym miąższem, dojrzewają w różnym tempie - dlatego z jednego okazu można je zbierać przez okres około 2 tygodni. Zebrane owoce można przechowywać w lodówce nawet do 10 tygodni. Borówka amerykańska nie wymaga opryskiwania, ponieważ jest odporna na choroby i szkodniki. Należy jednak upewnić się, że sadzonki pochodzą ze sprawdzonej szkółki i roślina jest zdrowa. Warto kupować rośliny dwuletnie, ponieważ mają one już dobrze rozwinięty system korzeniowy - dzięki temu przyjmą się bardzo dobrze i zaowocują już w roku następnym.
 

Warunki uprawy

Gleba, na której rośnie borówka powinna być kwaśna (pH 3,5 do 5), próchniczna, przepuszczalna i wilgotna. Jeżeli gleba w ogrodzie nie spełnia tych warunków, warto jest w miejscu sadzenia wykopać wgłębienie na wysokość 35 cm i wypełnić je mieszanką drzew iglastych, piasku oraz kwaśnego torfu w jednakowych proporcjach. Borówka rośnie bardzo dobrze w nasłonecznionym miejscu, nie lubi przeciągów. Należy sadzić ją co około półtora metra, a sadzenie powinno odbyć się wiosną lub jesienią (jeżeli kupujemy krzewy w pojemnikach można sadzić je również latem). Jeżeli sadzenie odbywa się jesienią, korzenie borówki należy osłonić stroiszem przed mrozem. Z tego względu, że borówka posiada płytki system korzeniowy, (przystosowany do wilgotnych gleb), należy ją regularnie nawadniać, jednak nie wolno jej podlewać zbyt obficie (10-20l w tygodniu). Raz w roku (najlepiej wiosną) powinno się ją nawozić specjalną mieszanką nawozową, a ziemię wokół rośliny należy poddać ściółkowaniu, co chroni glebę przed utratą wody (ściółkę stanowić może kora, trociny drzew iglastych albo torf wysoki). Ściółkę rozkładać się powinno zazwyczaj w promieniu około 50 cm - 80 cm wokół rośliny.
 

Przycinanie

Borówkę amerykańską należy regularnie przycinać. Przez pierwsze 3 lata od zasadzenia należy usuwać wszystkie pędy uszkodzone lub chore, a pozostałe pędy przyciąć o kilka segmentów. W 4 i 5 roku od zasadzenia należy przycinać pędy raz na jakiś czas, aby rozbudzić rozrost krzewu. Borówka amerykańska najbardziej owocuje na pędach dwuletnich lub czteroletnich.
 

Dobroczynny wpływ na zdrowie

Owoce borówki amerykańskiej zawierają bardzo wiele witamin (m.in. A, B, C, D, E, K, PP) oraz składników mineralnych (miedź, cynk, selen, mangan, wapń, fosfor, kwas foliowy), a także łatwo przyswajalne cukry. Jedna szklanka borówek pokrywa 1/3 dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jest niskokaloryczna. Zawiera związki antyoksydacyjne, które usuwają z organizmu wolne rodniki. Borówka dobrze wpływa na pracę oczu (poprawiając mikrokrążenie w gałkach ocznych), reguluje działanie układu pokarmowego, zapobiega nadciśnieniu tętniczemu.