Berberys - zastosowanie, uprawa, pielęgnacja

Jaki berberys nadaje się na żywopłot? Poznaj sekrety uprawy berberysów, aby cieszyć się pięknym i zadbanym żywopłotem. Przedstawiamy cenne wskazówki i porady.

Odmiany berberysa

Berberysy najczęściej znajdują zastosowanie jako kolorowy żywopłot, w skalniakach i kompozycjach rabatowych. Mają różne rozmiary - od karłowatych (do 0,5 m wysokości), aż po dorastających do 3 metrów. Istnieje około 450 jego gatunków, w tym znajdują się liczne odmiany ogrodowe.

Liście berberysa są drobne, zielone lub wielokolorowe - niezwykle dekoracyjne. U odmian, które pozbywają się liści przed zimą pięknie przebarwiają się na jesień. Wiosną ich dodatkową ozdobą są małe żółte kwiaty w różnych odcieniach, występujące pojedynczo lub w zwisających gronach. Ich cechą charakterystyczną są również podłużne owoce w kolorach czarnym, granatowoczarnym lub czerwonym z nalotem przypominających wosk, który pokrywa je aż do zimy.

 


 


 

Sekret uprawy i pielęgnacji berberysów - prawidłowe przycinanie

.W jaki sposób należy przycinać berberysy? Aby zapewnić prawidłowy rozwój nowych pędów berberys należy odpowiednio przycinać - wyróżnia się 3 rodzaje cięć, które są niezbędne.
 

01   Przycinanie formujące

Należy przyciąć pędy berberysa do 2/3 ich długości, w pierwszym roku po jego zasadzeniu. Dzięki takiemu przycięciu pobudzimy roślinę do rozkrzewienia oraz zagęszczenia. Należy także przyciąć uszkodzone i słabe przyrosty.
 

02   Przycinanie zasadnicze

Każdego roku należy regularne przycinać berberysyusuwać stare pędy. Powoduje to wzrost świeżych pędów, które obficie są pokrywane kwiatami. Taki rodzaj cięcia wskazany jest wszystkim odmianom tej rośliny. Berberysy o pstrych kolorytach lub purpurowym odcieniu dużo bardziej zabarwiają się po takim cięciu.

Gdy minie okres kwitnienia, należy przyciąć pędy do wysokości najbliższej pary silnych i zdrowych pąków lub jeszcze niżej - do świeżych pędów. Rośliny co prawda nie będą owocowły w roku przycięcia, ale przycięcie takie spowoduje wydłużenie okresu rozwoju nowych pędów, które obficie pokryją się kwiatami w roku następnym.

W celu wpuszczenia światła do środka krzewu i utworzenia miejsca dla nowych pędów, na już dojrzałych berberysach corocznie przycina się 1/4 - 1/5 starych pędów.
 

03   Przycinanie odmładzające

Niestety cechą berberysów jest tendencja do powstawania zbitych kęp przyrostów. Gałęzie, które znajdują się w środku krzewu, nierzadko potrafią pozbyć się liści i obumrzeć na skutek niedoświetlenia, a rozwój następuje wyłącznie na pędach znajdujących się na zewnątrz. Z tego względu, aby pozbyć się zagęszczenia w środku krzewu, należy wykonywać przycinanie odmładzające berberysów.

Kiedy najlepiej wykonać takie przycięcie? Optymalną porą roku jest wczesne lato. Przycięcie zdrowych pędów powinno wykonać się do wysokości 30 cm nad gruntem. Należy pamiętać, żeby przyciąć również uszkodzone lub słabe pędy.

Każdą odmianę berberysa można przycinać analogiczny sposób, różnicując wyłącznie okres przycinania. Najbardziej optymalnym okresem przycinania berberysów zimozielonych jest wczesne lato. Berberysy, które posiadają sezonowe ulistnienie przycina się późną wiosną albo wczesnym latem, zaraz po okresie kwitnienia.

Natomiast jeżeli chcemy wykonać przycinanie formowane żywopłotu z berberysów jest najlepszym terminem jest czas zaraz po kwitnieniu krzewu, a następnie wtórne cięcie należy wykonać w okresie lipca-sierpnia. Należy wówczas ściąć sekatorem za długie pędy, w celu ukształtowania żywopłotu o jednakowej szerokości.
 

Żywopłot z berberysu

Najbardziej popularną odbianą berberysa, z której formuje się żywopłot jest berberys Thunberga (Berberis thunbergii). Roślina dostępna jest w wielu ciekawych odmianach ogrodowych. Charakteryzuje się gęstą kulistą formą krzewu, o bardzo drobnych liściach, przypominających kształtem łopatkę. Odmiana ta jest całkowicie mrozoodporna, idealnie znosi przycięcia, jest w małym stopniu podatna na choroby, nie atakują jej też często szkodniki. Idealnie nadaje się na gęsty i efektowny żywopłot, który dodatkowo jest trudny do pokonania ze względu na ciernie, które posiada. Na rynku dostępne są sadzonki z odkrytym korzeniem, których sadzenie powinno odbyć się wczesną wiosną albo późną jesienią. Sadzonki dostępne są w atrakcyjnych cenach, cena oscyluje najczęściej pomiędzy 10-17 zł.